Zbigniew Jan Cichoń -

adwokat, obrońca i promotor praw człowieka. Bezpartyjny, w latach 2007-11 był Członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Senator VII i IX Kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej i członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Członek Grupy Frankofońskiej i Polsko-Gruzińskiej a także członek Zespołu do Spraw Światowych Dni Młodzieży w Polsce, Zespołu do Spraw Dzieci.

Biuro Senatorskie
Senatora RP Zbigniewa Cichonia

Wieliczka 32-020
pl. Kościuszki 1
I piętro

tel. kontaktowe:
501 859 699,
504 103 785,
504 103 780.

Spotkania z Senatorem możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym.

REKOMENDACJE


Chciałbym udzielić mego szczerego poparcia Panu Mecenasowi Zbigniewowi Cichoniowi. Jest rekordzistą w ilości i powadze spraw prowadzonych w obronie Polaków przed obliczem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Prawa człowieka kojarzą mi się też z prawym człowiekiem. Takim widzę również Mecenasa Zbigniewa Cichonia

profesor zw. Tadeusz Jasudowicz  Kierownik Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu

***

Pan senator Zbigniew Cichoń to osoba, która dała się poznać jako wybitny fachowiec, wspaniały prawnik niezłomnie walczący o sprawiedliwość i prawa człowieka niezależnie od konsekwencji i ceny jaką mu za to przychodziło zapłacić. To wielki przyjaciel mego ojca ŚP Zbigniewa Wassermanna i mój  wspaniały patron od którego można było wiele się nauczyć. To kandydat, na którego warto oddać swój głos. Ja to uczynię i do tego serdecznie Państwa zachęcam.

Adwokat Małgorzata Wassermann

***

Senat jest miejszcem, gdzie podejmuje się szereg inicjatyw ustawodawczych. Stąd też tak ważnym jest, aby znalazł sie w nim adwokat z wieloletnią i wszechstronną praktyką zdobytą zarówno w kraju, jak i za granicą (Strasburg). Może jednak ważniejsze jest jeszcze coś innego: jak dowiodła tego ostatnia kadencja Senatu, mecenas Cichoń należy to tych nielicznych polskich parlamentarzystów, którym polityczna kariera nie skrzywiła kręgosłupa i pozostał wierny tym ideałom, które jako adwokat, działacz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i obrońca praw człowieka wyznawał. Stąd też nasz, obywatelski interes polega na poparciu jego kandydatury do Senatu.

prof. dr hab. Wojciech Kęder


***

Znakomity znawca prawa, niezwykle przydatny w pracach Izby Wyższej. Cieszący się autorytetem wśród kolegów senatorów, wielce oddany sprawie Ojczyzny.
                                                   
prof. dr. hab. Adam Massalski

***

Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie

Senator Zbigniew Cichoń jako obrońca i promotor praw człowieka uznaje wartość życia i rodziny za fundament wszelkich praw. Obejmuje to poszanowanie życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci jak i prawo do godnego poczęcia i małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Postawę pro life senator zawsze reprezentował w swej działalności zawodowej jak i podczas pełnienia swojej funkcji senatora.

Strona Zbigniewa Cichonia na Facebooku:
www.facebook.com/zbigniew.cichon.52

Nasz Dziennik: Sprawa ograniczonego dostępu do akt śledztwa dotyczącego katastrofy Tu-154M

dodano: 2010.07.22

Rodziny ofiar powinny mieć nieskrępowany dostęp do akt śledztwa - powiedział w rozmowie z Naszym Dziennikiem senator Zbigniew Cichoń - Zamierzam złożyć w prokuraturze wniosek o sporządzenie kopii całych akt. Powołuję się tu na art. 156 (par. 4) Kodeksu postępowania karnego, który przewiduje, że takie kopie powinny zostać wydane. Jeśli tak się nie stanie, będę z tym dalej "urzędował". Złożę zażalenie do wyższej instancji, a jeśli to nie pomoże, to złożę skargę do ETPC w Strasburgu - podkreślił senator Cichoń.

Mecenas Cichoń nie był w stanie znaleźć wytłumaczenia, z jakich powodów część akt została utajniona. - Przecież nie ma w tej sprawie nic tajnego, a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Teoretycznie można czasami, dla dobra śledztwa, utajnić część akt, ale to powinno zostać jasno uzasadnione - dodał. Jak zaznaczył, o dostęp do akt trzeba walczyć i przygotować grunt pod ewentualne wystąpienie do Trybunału. - Kilka takich spraw już wygrałem - zaznaczył. Jak dodał, chodziło tu o osoby o statucie oskarżonego, więc tym bardziej osoby pokrzywdzone nie powinny mieć problemu z uzyskaniem pozytywnego orzeczenia. - Tu nie ma żadnego ryzyka, że te osoby będą próbowały utrudniać postępowanie, by zapewnić sobie jak najlepszą sytuację procesową, bo takie ryzyko w przypadku oskarżonego istnieje. Jeśli jednak Trybunał uznał, że oskarżonemu należy udostępnić akta, to tym bardziej prawo to przysługuje pokrzywdzonym - dodał.

 

  • "Kopiarki nie zaszkodzą śledztwu" - artykuł z Naszego Dziennika - czytaj

 powrótWykonanie CMS: Yellowteam.pl