Zbigniew Jan Cichoń -

adwokat, obrońca i promotor praw człowieka. Bezpartyjny, w latach 2007-11 był Członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Senator VII i IX Kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej i członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Członek Grupy Frankofońskiej i Polsko-Gruzińskiej a także członek Zespołu do Spraw Światowych Dni Młodzieży w Polsce, Zespołu do Spraw Dzieci.

Biuro Senatorskie
Senatora RP Zbigniewa Cichonia

Wieliczka 32-020
pl. Kościuszki 1
I piętro

tel. kontaktowe:
501 859 699,
504 103 785,
504 103 780.

Spotkania z Senatorem możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym.

REKOMENDACJE


Chciałbym udzielić mego szczerego poparcia Panu Mecenasowi Zbigniewowi Cichoniowi. Jest rekordzistą w ilości i powadze spraw prowadzonych w obronie Polaków przed obliczem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Prawa człowieka kojarzą mi się też z prawym człowiekiem. Takim widzę również Mecenasa Zbigniewa Cichonia

profesor zw. Tadeusz Jasudowicz  Kierownik Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu

***

Pan senator Zbigniew Cichoń to osoba, która dała się poznać jako wybitny fachowiec, wspaniały prawnik niezłomnie walczący o sprawiedliwość i prawa człowieka niezależnie od konsekwencji i ceny jaką mu za to przychodziło zapłacić. To wielki przyjaciel mego ojca ŚP Zbigniewa Wassermanna i mój  wspaniały patron od którego można było wiele się nauczyć. To kandydat, na którego warto oddać swój głos. Ja to uczynię i do tego serdecznie Państwa zachęcam.

Adwokat Małgorzata Wassermann

***

Senat jest miejszcem, gdzie podejmuje się szereg inicjatyw ustawodawczych. Stąd też tak ważnym jest, aby znalazł sie w nim adwokat z wieloletnią i wszechstronną praktyką zdobytą zarówno w kraju, jak i za granicą (Strasburg). Może jednak ważniejsze jest jeszcze coś innego: jak dowiodła tego ostatnia kadencja Senatu, mecenas Cichoń należy to tych nielicznych polskich parlamentarzystów, którym polityczna kariera nie skrzywiła kręgosłupa i pozostał wierny tym ideałom, które jako adwokat, działacz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i obrońca praw człowieka wyznawał. Stąd też nasz, obywatelski interes polega na poparciu jego kandydatury do Senatu.

prof. dr hab. Wojciech Kęder


***

Znakomity znawca prawa, niezwykle przydatny w pracach Izby Wyższej. Cieszący się autorytetem wśród kolegów senatorów, wielce oddany sprawie Ojczyzny.
                                                   
prof. dr. hab. Adam Massalski

***

Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie

Senator Zbigniew Cichoń jako obrońca i promotor praw człowieka uznaje wartość życia i rodziny za fundament wszelkich praw. Obejmuje to poszanowanie życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci jak i prawo do godnego poczęcia i małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Postawę pro life senator zawsze reprezentował w swej działalności zawodowej jak i podczas pełnienia swojej funkcji senatora.

Strona Zbigniewa Cichonia na Facebooku:
www.facebook.com/zbigniew.cichon.52

Uroczysta Msza św. odpustowa w Bazylice św. Floriana w Krakowie

dodano: 2017.05.04

W dzień wspomnienia świętego Floriana - patrona strażaków -  (4 maja br.) senator Zbigniew Cichoń  uczestniczył w uroczystej Mszy św. odpustowej w Bazylice św. Floriana w Krakowie, na którą przybyły delegacje małopolskiej Straży Pożarnej. W homilii abp Marek Jędraszewski przywołał postać Floriana, oficera rzymskiego, który wstawiając się za prześladowanymi za wiarę chrześcijańską legionistami poniósł wraz z nimi męczeńską śmierć.
więcej

Życzenia Wielkanocne

dodano: 2017.04.16


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dodano: 2017.02.26

26 lutego w niedzielę obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O 11.15  senator Zbigniew Cichoń złożył kwiaty przed sarkofagiem Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Następnie uczestniczył w uroczystej Mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawionej w Katedrze Wawelskiej przez Księdza abp Marka Jędraszewskiego . "Ci ludzie to nie 'wyklęci', ale nasi przodkowie, wobec których my czujemy się spadkobiercami. Spadkobiercami wielkiego skarbu, który zobowiązuje" - mówił  metropolita krakowski.
więcej

Premiera filmu dokumentalnego "Wygnaniec", poświęconemu abp Eugeniuszowi Baziakowi

dodano: 2017.02.26

W niedzielę 26 lutego senator Zbigniew Cichoń  uczestniczył w premierze filmu dokumentalnego "Wygnaniec", poświęconemu abp Eugeniuszowi Baziakowi - metropolicie lwowskiemu i krakowskiemu. Aula w Centrum Kultury Duchowej im. Edyty Stein zgromadziła tłumy. Szczególnie owacyjnie witany był ks. kard. Marian Jaworski były sekretarz abp Baziaka, także metropolita lwowski, oraz obecny metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski a także bp Marian Buczek z Ukrainy.
więcej

W programie "Radiowego Klubu Gazety Polskiej" na antenie Radia Kraków

dodano: 2017.02.25

W lutym senator Zbigniew Cichoń był gośćmi pana redaktora Miłosza Horodyskiego i pana redaktora Ryszarda Kapuścińskiego w programie "Radiowego Klubu Gazety Polskiej" na antenie Radia Kraków.
więcej

764. Rocznica nadania Bochni praw miejskich

dodano: 2017.02.24

24 lutego br. senator Zbigniew Cichoń  uczestniczył w uroczystości z okazji 764. rocznicy nadania Bochni praw miejskich.
więcej

Z wizytą w Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym w Stróżach

dodano: 2017.02.22

Senator Zbigniew Cichoń zwiedzał dzieło Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym w Stróżach, po którym oprowadzał  jej twórca senator Stanisław Kogut. Kompleks budynków wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt robi wielkie wrażenie. To ogromne przedsięwzięcie powstałe, aby pomagać osobom chorym, dzieciom dotkniętym autyzmem i osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Znajduje się tam również hospicjum.
więcej

Spotkanie z członkami i sympatykami Klubu "Gazety Polskiej" w Niepołomicach

dodano: 2017.02.18

W sobotę 18 lutego 2017 r. senator Zbigniew Cichoń spotkał się  z członkami i sympatykami Klubu "Gazety Polskiej" w Niepołomicach. Okazją był pokaz filmu "Buntownik Boży" poświęcony św. Rafałowi Kalinowskiemu - uczestnikowi Powstania Styczniowego, ministrowi wojny, a po jego klęsce zesłańcowi syberyjskiemu, później odnowicielowi zakonu karmelitów w Polsce, Na temat filmu mówiła Bogusława Stanowska-Cichoń - realizatorka tego dokumentu.
więcej

Ks. prałat dr Jan Pasierbek został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi

dodano: 2017.02.17

Ks. prałat Pasierbek od kilkudziesięciu lat przewodniczył pielgrzymce krakowskich prawników w 1. sobotę października na Jasnej Górze, gdzie organizowany jest dzień skupienia dla prawników z całej Polski. „W swojej posłudze staram się umacniać wszystkich w wierności wartościom chrześcijańskim i ogólnoludzkim. Bez nich nie można budować dobrego prawa – mówił ks. dr Pasierbek. Kraków. 15 stycznia 2009 r. ks. prałat dr Jan Pasierbek został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczył minister Zbigniew Wassermann.
więcej

Uroczystości upamiętniające generała Ryszarda Kuklińskiego

dodano: 2017.02.12

12 lutego w niedzielę senator Zbigniew Cichoń uczestniczył  w uroczystościach upamiętniających gen. Ryszarda Kuklińskiego zorganizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, które rozpoczęły się w Mszą św. w kościele Kapucynów. Homilię wygłosił duszpasterz Sybiraków O. Jacek Pająk. Następnie zebrani przemaszerowali do Parku Jordana, aby wspomnieć tam pod pomnikiem gen. Kuklińskiego jego heroiczną postać i złożyć kwiaty. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz oraz Wojska, harcerze i młodzież z UKS „Sokół”.
więcej

I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Ester Yoo

dodano: 2017.02.03

3 lutego mieliśmy szczęście wysłuchać I Koncertu skrzypcowego a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza w wykonaniu genialnej Ester Yoo oraz przepięknej I Symfonii D-dur Tytan Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Charlesa Olivieri-Munroe. Ester Yoo w wieku 16 lat została najmłodszą zwyciężczynią X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Sibeliusa.
więcej

Doroczna pielgrzymka parlamentarzystów

dodano: 2017.02.02

2 lutego w Święto Matki Boskiej Gromnicznej senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w 28. Pielgrzymce Parlamentarzystów na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar - w imieniu polskich parlamentarzystów wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i poseł Elżbieta Kruk przekazali dla Jasnej Góry akty uchwał Sejmu i Senatu, podjęte w listopadzie i grudniu 2016 r., ustanawiające rok 2017 Rokiem Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
więcej

Spotkanie z Redakcją NIEDZIELI

dodano: 2017.02.02

Pielgrzymka na Jasną Górę  była też okazją, by odwiedzić redakcję Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
więcej

Wystawa: Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci

dodano: 2017.02.01

"Władysław Biegański jest jedną z tych zasłużonych, wyjątkowych postaci, które są mało znane” – mówił marszałek Stanisław Karczewski, otwierając w Senacie 1 lutego 2017 r. wystawę „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci”. Cytując wybrane aforyzmy współtwórcy deontologii lekarskiej, podkreślił, że wiele z nich jest nadal aktualnych. Jak choćby to, że należy wymagać mało od świata, a dużo od siebie.
więcej

Gala Nagród Człowieka Roku 2016

dodano: 2017.01.30

30 stycznia  na  Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się Gala Człowieka Roku 2016. Podczas gali Strefy Wolnego Słowa  nagrodę Człowieka Roku „Gazety Polskiej” otrzymał wicepremier Mateusz Morawiecki, nagrodę Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” otrzymała premier Beata Szydło a  nagrodę im. św. Grzegorza Wielkiego prof. Sławomir Cenckiewicz.
więcej

Spotkanie Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z małopolskimi samorządowcami

dodano: 2017.01.27

27 stycznia w  hali Towarzystwa "Sokół"  odbyło się spotkanie Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego  z małopolskimi samorządowcami, członkami PiS i parlamentarzystami.
więcej

Opłatek w Brzesku

dodano: 2017.01.22

21 stycznia w sobotę w Restauracji August odbyło się spotkanie opłatkowe struktur i działaczy brzeskiego PIS, w którym wziął udział senator Zbigniew Cichoń wraz żoną.
więcej

Opłatek PiS w Wieliczce

dodano: 2017.01.21

21 stycznia  w sobotę w Auli Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce  odbyło się Spotkanie Opłatkowe  członków  i sympatyków wielickiego PiS z parlamentarzystami. W spotkaniu uczestniczyli pan poseł prof. Włodzimierz Bernacki, pan poseł Wiesław Krajewski, pan wojewoda Józef Gawron, przedstawiciele władz Powiatu i Rady Miasta i Gminy, członkowie Koła Radia Maryja i Klubu Gazety Polskiej.
więcej

Spotkanie opłatkowe w Dąbrowie Tarnowskiej

dodano: 2017.01.05

5 stycznia 2017 roku członkowie oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z powiatu dąbrowskiego zebrali się w Hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej na corocznym spotkaniu opłatkowym. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in wojewoda małopolski Józef Pilch oraz parlamentarzyści okręgu 15. wraz z Posłem gospodarzem Wiesławem Krajewskim..

więcej

Wystawa "Święty Brat Albert – życie, powołanie i dzieło"

dodano: 2016.12.20

„Adam Chmielowski to najpiękniejszy człowiek swojego pokolenia. Zrezygnował z kariery artystycznej, ze wszystkich dóbr doczesnych, aby służyć nędzarzom, stając się jednym z nich (…) Jest niedoścignioną inspiracją dla każdego z nas” – mówiła wicemarszałek Maria Koc, otwierając w Senacie, 20 grudnia 2016 r., w obecności sióstr albertynek i braci albertów wystawę „Święty Brat Albert – życie, powołanie i dzieło”. Wcześniej Izba podjęła uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego, która przypada 21 grudnia.

więcej

Jubileusz Leszka Dlugosza

dodano: 2016.11.08

7 listopada w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się gala jubileuszowa pt. „Ja nie jestem Amadeusz Mozart – Jubileusz Leszka Długosza” z okazji 75. urodzin jubilata. W wydarzeniu wziął udział senator Zbigniew Cichoń. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński odznaczył Jubilata medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
więcej

5-lecie Klubu Gazety Polskiej w Wieliczce

dodano: 2016.10.25

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu Klubu Gazety Polskiej w Wieliczce, który istnieje już 5 lat. W uroczystości udział wzięli także pan prof.Włodzimierz Bernacki, pani poseł Urszula Rusecka, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł a także Roman Wcisło, szef struktury powiatowej PiS-u.
więcej

Konsekracja kościoła Jana Pawła II w Łagiewnikach

dodano: 2016.10.09

16 października br. Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w uroczystej Eucharystii,  podczas której konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na „Białych Morzach”.  Mszy św. przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Na uroczystość do Łagiewnik przybyli m.in. przedstawiciele Episkopatu i premier Beata Szydło. Konsekracja świątyni odbyła się w 38 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.
więcej

Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: Życiu - TAK

dodano: 2016.10.09

Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: Życiu - TAK rozpoczął się 9. października  o godz. 10,00  mszą święta koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Ten Marsz jest dla naszych najmniejszych braci i sióstr, którzy jeszcze nie mogą mówić, ale mają święte prawo ujrzeć światło dzienne i przyjazną ludzką twarz" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na Pierwszym Małopolskim Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielę odbył się w Krakowie. Marsz, który wyruszył z Sanktuarium św. Jana Pawła II i dotarł do serca historycznego Krakowa - ten marsz nie jest przeciw komuś.
więcej

Uroczystość upamiętnienia Cichociemnego z gminy Dębno

dodano: 2016.10.02

W niedzielę 2 października senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Biadolinach Szlacheckich, poświęconej Cichociemnemu, porucznikowi Kazimierzowi Rzepce. O godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta w Kościele Parafialnym w Biadolinach Radłowskich, następnie przemaszerowano do Wiejskiego Domu Ludowego w Biadolinach Szlacheckich, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Senator Zbigniew Cichoń przy tej okazji wygłosił przemówienie mówiąc o niezwykłym bohaterstwie płk. Rzepki i jego działalności w czasach II wojny światowej.
więcej

Jubileusz 800-lecia klasztoru Sióstr Benedyktynek

dodano: 2016.09.18

18 września w święto Matki Bożej Bolesnej w Staniątkach odbyły się uroczystości jubileuszu 800-lecia klasztoru sióstr benedyktynek. Mszy świętej przewodniczył kardynał Joao Braz de Auize, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
więcej

Dzień Sybiraka

dodano: 2016.09.17

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył  w obchodach  77. rocznicy agresji  Związku Sowieckiego na  Polskę 17 września 1939 roku i Dniu Sybiraka, które odbyły się 16 i 17 września 2016 r. i zostały  zorganizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie oraz współorganizatorów: Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związku Sybiraków Oddział w Krakowie, Związku Piłsudczyków Oddział Małopolski.
więcej

Upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę

dodano: 2016.09.16

Polska zaatakowana przez dwóch potężnych agresorów nie miała szans. Pierwsze tygodnie II wojny światowej były jednak – jak się okazało – tylko zapowiedzią tragicznych wydarzeń z wiosny 1940 r.: zbrodni katyńskiej i okrucieństwa, którego skala przerosła wszystkich.
więcej

Wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

dodano: 2016.09.16

16 wrzesień 2016r. senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w Mszy św. w dniu wspomnienia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Jana Pawła II.
W homilii bp Szkodoń przypomniał, że św. Zygmunt Szczęsny Feliński podczas Powstania Styczniowego stanął w obronie tych, którzy byli prześladowani przez władze carskie. W obronie patriotów Zygmunt Szczęsny Feliński napisał list do cara Aleksandra II, w którym przypomniał, że losy narodów są w rękach Boga. W konsekwencji Arcybiskup został wezwany przez cara do Petersburga i później internowany w Gatczynie. Św. Zygmunt miał szansę powrotu na sprawowany urząd, ale za cenę zerwania jedności ze Stolicą Apostolską, i poddania się całkowicie pod rozkazy rządu carskiego. Arcybiskup Szczęsny Feliński odrzucił tę propozycję, czego konsekwencją było dwadzieścia lat zesłania w północnej Rosji - mówił hierarcha.
więcej

Uroczyste dożynki województwa małopolskiego w Miechowie

dodano: 2016.09.04

Święto Plonów to przede wszystkim zachowywanie i pielęgnowanie najlepszych tradycji, które powinny być przekazywane młodym pokoleniom. Gospodarzem tegorocznych XVIII Dożynek Województwa Małopolskiego była Gmina i Miasto Miechów. Józefa Pilcha, wojewodę małopolskiego, senatora Zbigniewa Cichonia oraz licznych zaproszonych gości powitali Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, oraz Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa.
więcej

Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

dodano: 2016.09.04

W niedzielę 4 2016 .r. września odbyła się XXIV Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak zwykle uczestniczyły w niej rodziny z całej Archidiecezji. Hasłem tej pielgrzymki był temat „Małżeństwo fundamentem rodziny". Senator Zbigniew Cichoń jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej wziął udział w tej pielgrzymce wraz z zarządem i kołami SRK. Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżowa na dróżkach.
więcej

Hołd bohaterom na Morawickim Wzgórzu

dodano: 2016.09.03

W Morawicy, gdzie powstał pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna” możemy oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, Polakom, którzy zginęli w miejscach kaźni oraz Niezłomnym Ludziom Pracy. W uroczystym odsłonięciu ostatniej części pomnika oraz w Apelu Pamięci wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, Zbigniew Cichoń, senator RP, Wojciech Grzeszek, poseł na Sejm RP, Józef Pilch, wojewoda małopolski, Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski oraz Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.
więcej

Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego na Wawelu

dodano: 2016.08.05

W  czwartek 4 sierpnia i piątek 5 sierpnia br. uczestniczyłem w pożegnaniu kard. Franciszka Macharskiego na Wawelu. Metropolitę krakowskiego wspominam jako kapłana, który towarzyszył pontyfikatowi Jana Pawła II z wielkim poświęceniem i otwarciem na najbardziej potrzebujących w Kościele Krakowskim. To jemu zawdzięczamy upowszechnienie kultu Bożego Miłosierdzia, to on był budowniczym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

więcej

Papież Franciszek w Sanktuarium Miłosierdzia

dodano: 2016.07.30

W sobotę Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium  Miłosierdzia, gdzie wyspowiadał kilka osób. Zostałem zaproszony na to spotkanie przez ks. Leśkę, opiekującego się Poradnią Miłosierdzia, z którą jestem związany od początku jej powstania. Poradnia udziela porad osobom poszukującym  wsparcia w trudnych problemach prawnych, psychologicznych i duchowych i jest realizacją wezwania św. s. Faustyny i Papieża Jana Pawła II do uczynków miłosierdzia na rzecz potrzebujących. Nie da się zapomnieć  wezwania Papieża Franciszka do modlitwy w Jego intencji.
więcej

Światowe Dni Młodzieży nadzieją dla świata

dodano: 2016.07.29

Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem stanowiły niepowtarzalne przeżycie. Papież Franciszek  otoczony młodymi ludźmi sam z każdym dniem stawał się jakby młodszy. Jego słowa o tym że młodość to sprawa ducha i użyte sformułowanie o „młodych  staruszkach siedzących na kanapach” zamiast aktywnie zmieniających świat na lepszy tchnęły nadzieją i zobowiązaniem budowania relacji ludzkich opartych na wzajemnym otwarciu i miłości – inaczej mówiąc miłosierdziu.
więcej

Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium Miłosierdzia

dodano: 2016.07.29

W sobotę Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium  Miłosierdzia, gdzie wyspowiadał kilka osób. Zostałem zaproszony na to spotkanie przez ks. Leśkę, opiekującego się Poradnią Miłosierdzia, z którą jestem związany od początku jej powstania. Poradnia udziela porad osobom poszukującym  wsparcia w trudnych problemach prawnych, psychologicznych i duchowych i jest realizacją wezwania św. s. Faustyny i Papieża Jana Pawła II do uczynków miłosierdzia na rzecz potrzebujących. Nie da się zapomnieć  wezwania Papieża Franciszka do modlitwy w Jego intencji.
więcej

Wizyta Ojca Św. Franciszka w Szpitalu Pediatrycznym w Prokocimiu

dodano: 2016.07.28

„Kto pełni uczynki miłosierdzia nie boi śmierci”. Te słowa najbardziej utkwiły mi z wypowiedzi Ojca Św. Franciszka w czasie spotkania w Szpitalu Pediatrycznym w Prokocimiu z chorymi dziećmi ,a także personelem  medycznym w którym dane mi było uczestniczyć  jako senatorowi. więcej

Rocznica rzezi wołyńskiej

dodano: 2016.07.12

W dniu 11 lipca 2016 r., w kolejną rocznicę rzezi dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich przed pomnikiem na Cmentarzu Rakowickim poświęconym pomordowanym Polakom senator Zbigniew Cichoń oddał im cześć i odczytał w obecności kapelana Solidarności o. Jana Pająka uchwałę Senatu z 7 lipca 2016 r. oddającą hołd ofiarom ludobójstwa. Zebrani, w tym rodziny pomordowanych, wyrazili wdzięczność za tę uchwałę ubolewając, iż  w Sejmie nie podjęto dotychczas podobnej uchwały. W czasie swego krótkiego wystąpienia senator podkreślił, iż jedynie prawda może być fundamentem relacji polsko-ukraińskich, w których Polska występuje w roli adwokata Ukrainy w jej aspiracjach bycia członkiem Unii Europejskiej.

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich

dodano: 2016.07.08

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945
W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, której na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz SS „Galizien” i ukraińskie formacje kolaboranckie. W wyniku ludobójstwa w latach 1939–1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. W rzeziach oprócz Polaków ginęli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy starający się pomóc ofiarom. To tragiczne doświadczenie powinno być przywrócone pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.
więcej

Koncert, pt. "Warto być Polakiem", dedykowany śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

dodano: 2016.06.19

Senator Zbigniew Cichoń wraz z małżonką wziął udział w Koncercie pt. "Warto być Polakiem" w Centrum Kongresowym ICE Kraków, który w całości dedykowany był śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pani Premier Beata Szydło, Prezez PiS - Jarosław Kaczyński wraz ze swoją bratanicą, kilkudziesięciu parlamentarzystów z całej Polski oraz członkowie klubu Gazety Polskiej i inni.

67. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

dodano: 2016.06.18

W sobotę 18 czerwca 2016 przypadła 67. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z tej okazji w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze Wawelskiej Podsekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta Dudy Pan Wojciech Kolarski oraz senator Zbigniew Cichoń złożyli na grobie śp. Lecha Kaczyńskiego okolicznościowy wieniec.

Nagrodę im. Lodovica Trarieux dla najbardziej zasłużonego obrońcy praw człowieka na świecie

dodano: 2016.06.05

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył 4 czerwca br. w Atenach  w obradach międzynarodowego  jury przyznającego co roku Nagrodę im. Lodovica Trarieux  dla najbardziej zasłużonego obrońcy praw człowieka na świecie.
Wang Fu, adwokat pochodzenia chińskiego, która staje w obliczu wykonania kary śmierci w Chinach, została uhonorowana w sobotę 4 czerwca 2016 r. w Atenach tą nagrodą  za jej pracę związaną z obroną praw człowieka w Chinach.
Adwokat Wang, aresztowana w lipcu 2015 r., jest jedną z około 250 adwokatów zatrzymanych w tym czasie. Oskarżono ją o “zdradę stanu”, zagrożoną nawet  karą śmierci. Oskarżonej adw. Wang i innym zarzuca się, iż pod pretekstem  działania pekińskiej kancelarii prawnej uczetniczyli oni w  działalności  przestępczych. Mąż adw. Wang, który jest również prawnikiem, przebywa w areszcie, a jej 16-letni syn objęty jest dozorem policyjnym.
Wybierając jako tegoroczną laureatkę nagrody właśnie adw. Wang organizatorzy chcieli “oddać cześć” odwadze kobiety, która “zdecydowała, że nie może już dłużej mieć zamkniętych ust”, pomimo niebezpieczeństwa związanego z mówieniem otwarcie prawdy - stwierdził  przewodniczący jury  Bernard Favreau.

Pogrzeb zmarłego 23 maja o. Tomasza Pawłowskiego

dodano: 2016.05.31

W poniedziałek 30 maja w Rzeszowie odbył się pogrzeb zmarłego 23 maja o. Tomasza Pawłowskiego, dominikanina, duszpasterza akademickiego, założyciela m.in. słynnej krakowskiej "Beczki". Ciało zmarłego duszpasterza zostało złożone w grobowcu zakonnym na cmentarzu Rzeszów-Wilkowyja. Pogrzeb poprzedziła Msza św., odprawiona o godz. 12  przy trumnie zmarłego w rzeszowskim kościele dominikanów pw. św. Jacka.
więcej

Koncert światowej slawy tenora Andrei Bocellego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

dodano: 2016.05.28

W piątek 27 maja br. odbył się koncert światowej slawy tenora Andrei Bocellego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, na który został zaproszony także senator Zbigniew Cichoń z żoną.

Artysta zaśpiewał dla rodzin, było to jego pragnienie  i Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny abp. Vincenzo Paglii. "Ten wieczór pozwoli nam dzisiaj docenić wszystkie nuty miłości i odczuć siłę radości, która podtrzymuje losy świata i w życiu każdej rodziny objawia się cenną i delikatną, ale zawsze odnoszącą się do wieczności" - powiedział do zebranych abp Paglia.
Andrea Bocelli wykonał najpiękniejsze pieśni z klasycznego repertuaru: m.in."Ave Maria" Schuberta, "The Prayer" Fostera, "Pieta Signore" Stradella, "Agnus Dei" Bizeta czy "Messa da Requiem - Sanctus" Verdiego. Artyście towarzyszyła narodowa orkiestra Czech oraz chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod dyrekcją Marcellego Rota.

Za wczorajsze wydarzenie promujące w sposób szczególny rodzinę podziękował kard. Stanisław Dziwisz. "Rodzina jest pierwszym środowiskiem ludzkim, w którym kształtuje się człowiek. Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy zabiegali o to, aby rodziny były Bogiem mocne, dobre i mądre. Zdrowe rodziny to przyszłość Kościoła i świata" - powiedział metropolita krakowski. Kardynał odczytał również Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu i pobłogosławił przybyłych.

Odszedł od nas ojciec Tomasz Pawłowski, legendarny założyciel krakowskiej "Beczki"

dodano: 2016.05.23

Ze smutkiem zawiadamiamy,  że w poniedziałek, 23 maja w wieku 89 lat zmarł dominikanin ojciec Tomasz Pawłowski, znany duszpasterz akademicki i wykładowca, założyciel krakowskiej „Beczki”, Honorowy Obywatel Krakowa. więcej

95-lecie żołnierza niezłomnego w Ispini

dodano: 2016.05.22

W niedzielę 22 maja przed domem Pana Klimy w Ispini  została odprawiona przez ks. proboszcza Stanisława Mikę Msza św. na uroczystość 95-lecia urodzin Pana Klimy, który podczas wojny należał do AK. 
więcej

Święto Wojsk Specjalnych w Krakowie

dodano: 2016.05.21

20 maja br. senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w Święcie Wojsk Specjalnych w Krakowie. Uroczystość odbyła się na pasie startowym przy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wojewoda Józef Pilch w swym wystąpieniu dziękował za dotychczasową służbę i zwrócił się do dowództwa wojsk o pomoc przy  zbliżających się  Światowych Dniach Młodzieży.
więcej

72 rocznica bitwy pod Monte Cassino

dodano: 2016.05.21

72 rocznica bitwy pod Monte Cassino, uroczystości na Osiedlu Niepodległości przy pomniku Żołnierzy II Korpusu Polskiego. „O bohaterach spod Monte Cassino i ich poświęceniu będziemy zawsze pamiętać.
więcej

Dzień Strażaka w Bochni

dodano: 2016.05.17

16.05. senator Zbigniew Cichoń  uczestniczył  w uroczystościach Święta Strażaka  w siedzibie Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.  Podczas uroczystości  zostały wręczone awanse na wyższe stopnie i odznaczenia państwowe i resortowe. więcej

W 81. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

dodano: 2016.05.16

15 maja 2016 roku w Święto Zesłania Ducha Świętego senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w Mszy św. w Katedrze Wawelskiej w 81. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Eucharystii przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
więcej

Święto Straży Pożarnej we Wrocimowicach

dodano: 2016.05.16

15 maja br. odbyły się uroczystości Święta Straży Pożarnej połączone z uczczeniem bohatera bitwy pod Grunwaldem Marcina z Wrocimowic herbu Półkozic, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Chorąży krakowski i starosta łowicki, był mężem Małgorzaty córki Staśka z Wrocimowic, po której odziedziczył część wsi. Podczas bitwy grunwaldzkiej w 1410 r. niósł naczelną chorągiew wojsk polskich z białym orłem, o którą toczyła się  walka. Zmarł w 1442 roku.
więcej

Zawody o tytuł króla kurkowego

dodano: 2016.05.15

14 maja br. odbyły się na Pasterniku zawody o tytuł króla kurkowego. W spotkaniu z Bractwem uczestniczyła pani senator Maria Anna Anders, senator Zbigniew Cichoń i wojewoda Jerzy Pilch z żoną. Tegoroczne zawody strzeleckie o tytuł króla kurkowego połączono ze świętem Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa. więcej

W 46. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa

dodano: 2016.05.13

W katedrze polowej w Warszawie senator Zbigniew Cichoń uczestniczył 12 maja br. w Eucharystii w 46 rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który w homilii przypomniał drogę życiową generała, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej 1939 roku i utworzenie 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że generał Anders wyprowadził  rzeszę polskich jeńców wojennych i ludności cywilnej wywiezionych na podbiegunowe kresy sowieckiej Rosji.
„Święci nie przemijają. Święci rodzą świętych. Podobnie i bohaterowie nie przemijają, ale rodzą bohaterów. Oby dzisiejsze spotkanie z generałem Andersem zrodziło nowych bohaterów” – powiedział biskup polowy. We Mszy św. uczestniczyła senator Anna Maria Anders, posłowie, senatorowie oraz młodzież.

10 maja - wspomnienie katastrofy smoleńskiej

dodano: 2016.05.11

Senator Zbigniew Cichoń wziął udział 10 maja we Mszy św. w Katedrze św. Jana poświęconej katastrofie smoleńskiej oraz w marszu pod Pałac Prezydencki. Prezes PiS Jarosław  Kaczyński w swoim wystąpieniu z tej okazji ogłosił, iż wkrótce powstanie w tym miejscu  pomnik upamiętniający katastrofę smoleńską.

W rocznicę strajku w Nowej Hucie

dodano: 2016.05.09

Strajk rozpoczęty 26 kwietnia 1988 roku w ówczesnej Hucie im. Lenina i zakończył się pacyfikacją w nocy z 4 na 5 maja i zapoczątkował upadek systemu komunistycznego w Polsce. Z tej okazji odbyło się 8 maja br. w auli przy Kościele św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 spotkanie z uczestnikiem strajku senatorem VIII kadencji Mieczysławem Gilem i senatorem Zbigniewem Cichoniem - adwokatem, obrońcą robotników oskarżonych przed kolegium d/s wykroczeń o udział w strajku.  Wspominali ten dramatyczny czas opowiadając o wydarzeniach sprzed 28 lat, które dały początek rozmowom okrągłego stołu, a potem wyborom 4.06.1989 r. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego dotyczącego tego strajku autorstwa Wojciecha Szumowskiego.

Święto Świętego Stanisława biskupa męczennika

dodano: 2016.05.08

8 maja 2016 r. w niedzielę senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w procesji z okazji święta Świętego Stanisława biskupa męczennika, która wyruszyła z katedry na Wawelu o godz. 8.30. Msza święta zgromadziła wielu biskupów z całej Polski. W koncelebrze uczestniczyli ks. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, kard. Franciszek Macharski.  Przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W trakcie uroczystości po raz pierwszy wystąpił Chór Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
  W tym roku uroczystość wpisywała się w obchody 1050  rocznicy Chrztu Polski. Do Krakowa przybyły delegacje stowarzyszeń i parafii z całej Małopolski oraz tysiące wiernych z samego Krakowa. M. in. w uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej.

Obchody Konstytucji 3 Maja

dodano: 2016.05.04

Obchody Święta 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą w katedrze św. Jana o godz. 8.30, w której uczestniczył Prezydent Andrzej Duda z małżonką, pani premier Beata Szydło, parlamentarzyści i ministrowie oraz dowódcy formacji wojskowych. Kazanie wygłosił ks. kardynał Kazimierz Nycz zaczynając od przypomnienia, iż 225 lat temu król w towarzystwie posłów przyniósł do tejże katedry uchwaloną Konstytucję 3 Maja, która była pierwszą konstytucją w Europie.
więcej

2 maja Święto Flagi

dodano: 2016.05.03

2 maja br. senator Z. Cichoń uczestniczył w uroczystościach związanych ze Świętem Flagi w Sali Kolumnowej Sejmu. Zgromadziły one parlamentarzystów, ministrów, a także szerokie rzesze społeczeństwa. Obecna była pani Premier Beata Szydło.
więcej

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

dodano: 2016.04.23

22 kwietnia br. został otwarty pawilon, poświęcony życiu i twórczości Józefa Czapskiego - pisarza, malarza, publicysty. Uroczystość poprzedziło spotkanie w Gmachu Głównym Muzeum, podczas którego Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej przedstawił zespół twórców tego przedsięwzięcia. Senator Zbigniew Cichoń przedstawił tekst Uchwały przyjętej przez Senat w związku z rocznicą urodzin Józefa Czapskiego.
więcej

Uroczyste Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu

dodano: 2016.04.16

15 kwietnia br. senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w nadzwyczajnym dla Parlamentu wydarzeniu. Po raz pierwszy obie Izby Sejm i Senat udały się poza Warszawę na uroczyste Zgromadzenie Narodowe. Parlamentarzyści podróżowali dziewięcioma autobusami. Z wielkim aplauzem zgromadzeni przyjęli orędzie prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. "Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary" – mówił w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski i powstania państwa Polskiego. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
więcej

Msza św. w intencji ojczyzny z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

dodano: 2016.04.16

Po południu prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, posłowie, senatorowie, kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w najstarszej katedrze polskiej. Eucharystię sprawowali kardynałowie i biskupi. Przewodniczył jej legat papieski kardynał Pietro Parolin. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
więcej

Senator Zbigniew Cichoń sprawozdawcą komisji ustawodawczej

dodano: 2016.04.14

Senator Zbigniew Cichoń sprawozdawcą komisji ustawodawczej w sprawie przyjęcia ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
więcej

Otwarcie wystawy "Portrety smoleńskie" w gmachu Sejmu

dodano: 2016.04.13

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w otwarciu wystawy "Portrety smoleńskie" w gmachu Sejmu. Autorka Małgorzata Wrochna przedstawiła sylwetki wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej ma 95 portretach. Wystawa otwarta została 12 kwietnia przez Marszałka Sejmu.
więcej

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Wieliczce pamietaja o Katyniu

dodano: 2016.04.12

W poniedziałek, 11 kwietnia senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w akademii z okazji 76. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowanej w auli Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce. Spotkanie zgromadziło zaproszonych gości, m.in.   Zbigniewa Siekańskiego, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej w Krakowie, wielickie rodziny katyńskie, przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium,  Muzeum Żup Krakowskich, kombatantów,  lokalnych stowarzyszeń,  nauczycieli, rodziny  katyńskie, których powitała dyrektor Monika Szypuła oraz Jadwiga Duda. Uczniowie  zaprezentowali program artystyczny pt. "Dziady katyńskie" oparty na dramacie pod tym samym tytułem autorstwa Tadeusza Zwilnianina Grabowskiego.
więcej

6 rocznica katastrofy smoleńskiej

dodano: 2016.04.11

W niedzielę rano prezydent Andrzej Duda oraz Marta Kaczyńska uczestniczyli w modlitwie w krypcie na Wawelu i złożyli wieńce przed grobem śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Senator Zbigniew Cichoń wraz z delegacją parlamentarzystów ministrami Andrzejem Adamczykiem i Wiesławem Jańczykiem, senatorami Kazimierzem Wiatrem i Markiem Pękiem złożyli wieniec w krypcie przed sarkofagiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Następnie delegacja udała się na grób ś. p. ministra Zbigniewa Wassermanna na Bielanach, aby złożyć wieniec i kwiaty na jego grobie.
 
więcej

Posiedzenie Zarządu Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej w Luksemburgu

dodano: 2016.04.09

8 kwietnia br. senator Zbigniew Cichoń brał udział w posiedzeniu Zarządu Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej w Luksemburgu. W czasie posiedzenia ustalono zmianę siedziby Instytutu a także przyjęcie nowego członka w miejsce mec. Liany z Włoch jednogłośnie wybrano na na jego miejsce syna zmarłego Gulio Lianę, kontynuującego działalność ojca jako wybitnego obrońcy praw człowieka. Prezes Instytutu adw. Bertrand Favreau przedstawił problem naruszania praw człowieka na świece i ofiarę w ich obronie składaną przez adwokatów mordowanych, torturowanych, pozbawianych wolności i prawa wykonywania zawodu. Wręczył także zebranym opracowanie Instytutu przedstawiające sylwetki ponad 300 tak prześladowanych adwokatów, do którego wstęp napisał przed śmiercią Mec. Liana z Rzymu. W czasie rozmów senator Cichoń przedstawił kwestię przestrzegania praw człowieka w Polsce, w tym rolę Trybunału Konstytucyjnego, a także polskie tradycje konstytucyjne związane z faktem iż Konstytucja 3 Maja z 1791 była pierwszą na świecie po amerykańskiej.
Holandia w ramach swojej prezydencji w Unii Europejskiej zorganizowała konferencję na temat handlu ludźmi.

Promocja książki Apostołowie Bożego Miłosierdzia

dodano: 2016.04.07

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w spotkaniu prezentującym najnowszą książkę ks. Jana Machniaka, Jolanty Sosnowskiej i Adama Bujaka Apostołowie Bożego Miłosierdzia które odbyło się w czwartek 31 marca br. w siedzibie krakowskiej kurii.

Wydarzenia z życia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II ukazane w tej książce pozwalają zrozumieć losy świętych, jak i potrzebę ich misji przekazania światu orędzia o miłosiernej Miłości Boga. Dzieło św. Jana Pawła II kontynuują dziś z kolei jego następcy - Benedykt XVI i Franciszek, który ustanowił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia.
więcej

Dzwon Miłosierdzia w Brzegach

dodano: 2016.04.04

Na teren Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką w Niedzielę Miłosierdzia został przewieziony Dzwon Miłosierdzia, który wcześniej poświęcił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Łagiewnikach. Wtedy zabrzmiał po raz pierwszy. Dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.
więcej

Obchody Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

dodano: 2016.04.03

W Roku Miłosierdzia ponad 80 tys. pielgrzymów ze wszystkich kontynentów uczestniczyło 3 kwietnia w obchodach Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
więcej

Życzenia świąteczne

dodano: 2016.03.25


Senator Zbigniew Cichoń sprawozdawcą Komisji Ustawodawczej w sprawie zmian kodeksu karnego

dodano: 2016.03.18

Senator Zbigniew Cichoń był sprawozdawcą Komisji Ustawodawczej w sprawie zmian kodeksu karnego i  kodeksu karnego wykonawczego w dniach 16 i 17 marca 2016 roku.

Spotkanie Wielkanocne Klubu Parlamentarnego PiS

dodano: 2016.03.17

16 marca odbyło się spotkanie Wielkanocne Klubu Parlamentarnego PiS w Sali Kolumnowej. Prezes Jarosław Kaczyński podziękował parlamentarzystom za pracę i złożył życzenia świąteczne. 

Konferencja w Hadze

dodano: 2016.03.15

13 i14 marca senator Cichoń uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Hadze w ramach prezydencji Holenderskiej w Unii Europejskiej na temat „Handel ludźmi i imigracja”.
więcej

Powitanie nowej Pani Senator Anny Anders

dodano: 2016.03.12

W środę Izba minutą ciszy uczciła zmarłego niedawno senatora II, VI i VII kadencji Ryszarda Bendera. Następnie zwyciężczyni wyborów uzupełniających na Podlasiu Anna Maria Anders złożyła ślubowanie senatorskie. Pani senator została powitana przez senatorów z Klubu PiS kwiatami.

Uroczystości w Nowym Wiśniczu

dodano: 2016.03.05

4 marca w Nowym Wiśniczu senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w uroczystościach 230-lecia Zakładu Karnego, które odbyły się na zamku Kmitów i Lubomirskich. W tym roku zakończono prace termo modernizacyjnych w Budynku Zakładu, który w pierwotnych założeniach był klasztorem Zakonu Karmelitów Bosych wybudowanym 1616 r. a po kasacie Zakonu władze austriackie  budynki przeznaczyły na ciężkie więzienie.
więcej

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dodano: 2016.03.01

W niedzielę 28 lutego senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w uroczystościach  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  w Krakowie. Rozpoczęły się one Mszą św. w Bazylice Mariackiej, podczas której kazanie wygłosił ks. prał. płk dr hab. Stanisław Gulak Dziekan Dekanatu Wojsk Specjalnych.
Po zakończeniu Mszy św.  zgromadzone środowiska kombatantów, organizacji patriotycznych i młodzieży oraz przedstawiciele władz samorządowych i Wojska przemaszerowały do Parku Jordana, gdzie nastąpiło odsłonięcie pomników  Józefa Franczaka ps. „Lalek”, „Laluś”  i Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

783 Rocznica Lokacji Bochni

dodano: 2016.02.27

26 lutego w bocheńskiej kopalni soli odbyło się  uroczyste spotkanie z okazji rocznicy lokacji Bochni. Burmistrz Stefan Kolawiński podkreślał m.in. znaczenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej jako szansy na zatrudnienie nowych pracowników.

Podczas uroczystości głos zabrali: ks. biskup Leszek Leszkiewicz, Zbigniew Cichoń – Senator RP oraz Ludwik Węgrzyn Starosta Bocheński życząc mieszkańcom Bochni przekazując życzenia z tej okazji dla Miasta Bochni. Senator Z. Cichoń podkreślił znaczenie Miasta  i faktu lokacji w historii Polski.

więcej

Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

dodano: 2016.02.03

2 lutego parlamentarzyści pielgrzymowali jak co roku w święto Matki Boskiej Gromnicznej  na Jasną Górę. W  Sali Różańcowej koferencję do  pielgrzymów wygłosił ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów. więcej

Otwarcie biura senatorskiego Zbigniewa Cichonia w Wieliczce

dodano: 2016.01.31

W niedzielę 31 stycznia miała miejsce uroczystość otwarcia Biura Senatorskiego senatora Zbigniewa Cichonia w Wieliczce. Uczestniczyli w niej licznie parlamentarzyści m.in. pan prof. Włodzimierz Bernacki, Wiesław Krajewski, Paweł Leśniak, Urszula Rusecka, Małgorzata Wassermann oraz minister Rafał Bochenek. Poświęcenia lokalu dokonał ks. prof.Jan Machniak. Obecni byli księża ks. proboszcz Wiesław Popielarczyk i ks. Tomasz Bajer. Uroczystość zgromadziła wielu członków PiS i sympatyków.

Spotkanie noworoczne w Pałacu Prezydenckim

dodano: 2016.01.28

Po raz pierwszy od 2010 roku  parlamentarzyści Klubu PiS zostali zaproszeni na spotkanie noworoczne do Pałacu Prezydenckiego. Pan Prezydent Andrzej Duda przywitał bardzo serdecznie  posłów i senatorów i złożył życzenia noworoczne zebranym. więcej

Modlitwa o jedność Chrześcijan

dodano: 2016.01.25

W niedzielę 24 stycznia 2016 r. o godz. 15 w papieskim Sanktuarium Św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbyło się nabożeństwo kończące Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod przewodnictwem księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego.  Udział wzięli także: bp Grzegorz Ryś oraz duchowni Kościoła ewangelickiego i prawosławnego.
więcej

Opłatek z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem

dodano: 2016.01.24

W sobotę 23 stycznia Stowarzyszenie Rodzin Katolickich uczestniczyło  w uroczystej Mszy św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił ks. Jacek Konieczny, asystent kościelny Stowarzyszenia. Spotkanie w Domu Biskupów  było okazją do podzielenia się opłatkiem. Ks. Kardynał złożył życzenia noworoczne  przybyłym z całej diecezji gościom. W imieniu Zarządu senator Zbigniewa Cichoń przekazał życzenia Metropolicie Krakowskiemu zapewniając, że nowy rząd właśnie odbył konsultacje na temat programu „Rodzina 500 plus” i przystępuje do realizacji innych ustaw prorodzinnych, m. in. w sprawie zaniechania  obowiązku szkolnego sześciolatków i nieodbierania dzieci rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Spotkanie zakończyło się  wspólnym kolędowaniem.

Wielka Nowenna w kościele Ojców Karmelitów

dodano: 2016.01.21

W środę 20 stycznia Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej uczestniczyło w nabożeństwie rozpoczynającym wielką Nowennę do św. Józefa w kościele Ojców  Karmelitów. Ta Msza św. była okazją do zapoznania wiernych z historią Stowarzyszenia. Św. Józef jest w Krakowie głównym patronem od 300 lat, a jego cudowny obraz znajduje się w tym kościele

Zakończenie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 964 w Wieliczce i uroczystość otwarcia ronda dla kierowców

dodano: 2016.01.20


Noworoczne spotkanie gminnej Akademii Seniora w Biskupicach

dodano: 2016.01.19

18 stycznia 2016r.  senator Zbigniew Cichoń w uczestniczył w spotkaniu Akademii Seniora, które odbyło się auli Urzędu Gminy Biskupice. Zaproszeni wysłuchali wykładu na temat  tradycji kolędowania a następnie znakomitego zespołu Grupy Kolędniczej „Kolędnicy zza okna” z Małej Wsi. Muzykanci sięgnęli po staropolski i regionalny repertuar kolęd i pastorałek wykonanych według najstarszych tradycji.
więcej

Opłatek PiS u w Krakowie

dodano: 2016.01.18

W niedzielę 17 stycznia PiS z Małopolski uczestniczył w Mszy św. u Ojców Kapucynów oraz w spotkaniu opłatkowym. Homilię o głębokich treściach patriotycznych  wygłosił o. Jerzy Pająk, duszpasterz kombatantów.
więcej

Spotkanie z Polską Federacją Stowarzyszeń Rodzin Katolickich

dodano: 2016.01.18

W dniach 16 i 17 stycznia br. senator Z. Cichoń wziął udział w spotkaniu prezesów Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Zakopanem.  Obrady w „Księżówce”  były okazją do przekazania informacji na temat programu „500 plus”.
więcej

Posiedzenie wyjazdowe klubu PiS

dodano: 2016.01.17

Pierwsze spotkanie wyjazdowe klubu PiS po wygranych wyborach (15-16 stycznia), podczas którego prezes Kaczyński, pani Premier Beata Szydło i ministrowie podsumowali dotychczasowe działania rządu i Parlamentu i  zaprezentowali plany na przyszłość. Prezes Kaczyński podziękował parlamentarzystom za ciężką pracę wykonywaną przy nieustających atakach opozycji. Pani minister Rafalska przedstawiła program Rodzina 500plus.  Z kolei minister oświaty  Anna Zalewska przedstawiła program reformy szkolnictwa w zakresie obowiązku szkolnego sześciolatków, co doktór ego decyzję pozostawiono rodzicom. Spotkanie miało charakter integracyjny.

Spotkanie opłatkowe w biurze Senatora Zbigniewa Cichonia

dodano: 2016.01.12

W poniedziałek 11 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe  w biurze senatora Cichonia. Senator złożył wszystkim obecnym  serdeczne życzenia pomyślności w 2016 roku.
więcej

Otwarcie biura poselskiego Małgorzaty Wassermann

dodano: 2016.01.11

10 stycznia miało miejsce spotkanie opłatkowe w nowo otwartym biurze poselskim Pani Małgorzaty Wassermann i Pana prof. Ryszarda Legutki. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i poświęceniem lokalu.
więcej

Spotkanie opłatkowe w Ponadgminnej Placówce Wsparcia Dziennego w Zborówku

dodano: 2016.01.10

W sobotę 9 stycznia w świetlicy wiejskiej w Zborówku odbyło się spotkanie opłatkowe mieszkańców oraz podopiecznych Ponadgminnej Placówki Wsparcia Dziennego w Zborówku. W spotkaniu uczestniczyli Senator RP Zbigniew Cichoń, Wójt Gminy Biskupice Henryk Gawor, ks. Proboszcz Parafii Łazany Stanisław Wciślak oraz Roman Wcisło Członek Zarządu Powiatu.
więcej

Spotkanie z Wojewodą Małopolskim Józefem Pilchem

dodano: 2016.01.06

5 stycznia senator Zbigniew Cichoń spotkał się z Wojewodą Małopolskim Józefem Pilchem w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Życzenia świąteczne

dodano: 2015.12.24

Niechaj Nowo Narodzona Dziecina otaczając nas opieką niesie radość,mądrość i odwagę i błogosławi w Nowym 2016 Roku.

Senator Zbigniew Cichoń

Spotkanie opłatkowe w Senacie

dodano: 2015.12.23

22 grudnia 2015 r. odbyło się  spotkanie opłatkowe marszałka Senatu  Stanisława Karczewskiego z senatorami i pracownikami Kancelarii Senatu. „Nie szukajmy na siłę tego, co nas dzieli, szukajmy tego, co nas łączy” – mówił marszałek.
więcej

Opłatek z pracownikami TVP Kraków

dodano: 2015.12.22


Uroczystość wręczenia nagrody im. Lodovica Trarieux adwokatowi Walid Abu al Khair z Arabii Saudyjskiej

dodano: 2015.12.19

30 lat po otrzymaniu nagrody im. Lodovica Trarieux przez Nelsona Mandelę została ona wręczona Walid Abu al Khairowi. Senator Zbigniew CIchoń uczestniczył w tej uroczystości jako członek jury. Nagrodę odebrał w zastępstwie laureata jego adwokat Dan Arshack z Nowego Jorku i Londynu. Walid Abu al Khair jest bowiem nadal więziony po skazaniu go na 15 lat pozbawienia wolności przez reżimowy sąd  w Arabii Saudyjskiej za stawianie oporu wobec panującej totalitarnej monarchii. Życzeniem nagrodzonego adwokata było, aby nagrodę odebrała jego żona, jednakże zabroniono jej wyjazdu z Arabii Saudyjskiej do Genewy, gdzie w Pałacu Sprawiedliwości  przebiegała ceremonia wręczenia nagrody połączona z uroczystością świętowania 120-lecia istnienia tamtejszej Izby Adwokackiej.
więcej

Spotkanie powyborcze w Kampusie wielickim

dodano: 2015.12.02

1 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie powyborcze senatora Zbigniewa Cichonia z jego współpracownikami i wyborcami, którzy przyczynili się do sukcesu PiS w okręgu wyborczym: powiat bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki. Senator Cichoń osobiście podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się we wspieranie jego kampanii wyborczej.
więcej

Wykład senatora RP Zbigniewa Cichonia pt. "Duch a litera prawa"

dodano: 2015.11.30

29 listopada 2015 r. w Centrum Kultury Duchowej „Communio Crucis” im. św. Edyty Stein odbył się wykład senatora RP Zbigniewa Cichonia pt. "Duch a litera prawa"
więcej

Uroczystość nadania patronatu papieża Jana Pawła II dla miasta Ostrołęki

dodano: 2015.11.17

Senator Zbigniew Cichoń został zaproszony wraz z żoną  przez Prezydenta Miasta Ostrołęki Grzegorza Płochę na odbywające się 15 listopada uroczystości nadania patronatu papieża Jana Pawła II dla tego Miasta. Z tej okazji, w obecności nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Celestino Migliore, została odsłonięta  tablica pamiątkowa na ścianie ostrołęckiego ratusza przy Placu Bema. Widnieje na niej wizerunek Karola Wojtyły oraz napis „Sercem ogarniam wierny lud kurpiowski, bogaty w tradycje ojczyste, w rodzimą kulturę”, będący fragmentem homilii Jana Pawła II, wygłoszonej 4 czerwca 1991  podczas pielgrzymki papieża w Łomży.
więcej

Vive la France!

dodano: 2015.11.14

Poruszony  informacją o barbarzyńskim terrorystycznym ataku, którego ofiarą w Paryżu padli niewinni, bezbronni ludzie 13 listopada 2015r. wyrażam współczucie  i wyrazy solidarności z wszystkimi Francuzami. Łączę się w bólu z rodzinami  zmarłych ofiar zamachu, polecając ich w swej modlitwie. Vive la France!

adw. Zbigniew Cichoń
Senator Rzeczpospolitej PolskiejWykonanie CMS: Yellowteam.pl