Zbigniew Jan Cichoń -

adwokat, obrońca i promotor praw człowieka. Bezpartyjny, w latach 2007-11 był Członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Senator VII i IX Kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej i członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Członek Grupy Frankofońskiej i Polsko-Gruzińskiej a także członek Zespołu do Spraw Światowych Dni Młodzieży w Polsce, Zespołu do Spraw Dzieci.

Biuro Senatorskie
Senatora RP Zbigniewa Cichonia

Wieliczka 32-020
pl. Kościuszki 1
I piętro

tel. kontaktowe:
501 859 699,
504 103 785,
504 103 780.

Spotkania z Senatorem możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym.

REKOMENDACJE


Chciałbym udzielić mego szczerego poparcia Panu Mecenasowi Zbigniewowi Cichoniowi. Jest rekordzistą w ilości i powadze spraw prowadzonych w obronie Polaków przed obliczem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Prawa człowieka kojarzą mi się też z prawym człowiekiem. Takim widzę również Mecenasa Zbigniewa Cichonia

profesor zw. Tadeusz Jasudowicz  Kierownik Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu

***

Pan senator Zbigniew Cichoń to osoba, która dała się poznać jako wybitny fachowiec, wspaniały prawnik niezłomnie walczący o sprawiedliwość i prawa człowieka niezależnie od konsekwencji i ceny jaką mu za to przychodziło zapłacić. To wielki przyjaciel mego ojca ŚP Zbigniewa Wassermanna i mój  wspaniały patron od którego można było wiele się nauczyć. To kandydat, na którego warto oddać swój głos. Ja to uczynię i do tego serdecznie Państwa zachęcam.

Adwokat Małgorzata Wassermann

***

Senat jest miejszcem, gdzie podejmuje się szereg inicjatyw ustawodawczych. Stąd też tak ważnym jest, aby znalazł sie w nim adwokat z wieloletnią i wszechstronną praktyką zdobytą zarówno w kraju, jak i za granicą (Strasburg). Może jednak ważniejsze jest jeszcze coś innego: jak dowiodła tego ostatnia kadencja Senatu, mecenas Cichoń należy to tych nielicznych polskich parlamentarzystów, którym polityczna kariera nie skrzywiła kręgosłupa i pozostał wierny tym ideałom, które jako adwokat, działacz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i obrońca praw człowieka wyznawał. Stąd też nasz, obywatelski interes polega na poparciu jego kandydatury do Senatu.

prof. dr hab. Wojciech Kęder


***

Znakomity znawca prawa, niezwykle przydatny w pracach Izby Wyższej. Cieszący się autorytetem wśród kolegów senatorów, wielce oddany sprawie Ojczyzny.
                                                   
prof. dr. hab. Adam Massalski

***

Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie

Senator Zbigniew Cichoń jako obrońca i promotor praw człowieka uznaje wartość życia i rodziny za fundament wszelkich praw. Obejmuje to poszanowanie życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci jak i prawo do godnego poczęcia i małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Postawę pro life senator zawsze reprezentował w swej działalności zawodowej jak i podczas pełnienia swojej funkcji senatora.

Strona Zbigniewa Cichonia na Facebooku:
www.facebook.com/zbigniew.cichon.52

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

dodano: 2016.04.23

22 kwietnia br. został otwarty pawilon, poświęcony życiu i twórczości Józefa Czapskiego - pisarza, malarza, publicysty. Uroczystość poprzedziło spotkanie w Gmachu Głównym Muzeum, podczas którego Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej przedstawił zespół twórców tego przedsięwzięcia. Senator Zbigniew Cichoń przedstawił tekst Uchwały przyjętej przez Senat w związku z rocznicą urodzin Józefa Czapskiego.
więcej

Msza św. w intencji ojczyzny z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

dodano: 2016.04.16

Po południu prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, posłowie, senatorowie, kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w najstarszej katedrze polskiej. Eucharystię sprawowali kardynałowie i biskupi. Przewodniczył jej legat papieski kardynał Pietro Parolin. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
więcej

Uroczyste Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu

dodano: 2016.04.16

15 kwietnia br. senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w nadzwyczajnym dla Parlamentu wydarzeniu. Po raz pierwszy obie Izby Sejm i Senat udały się poza Warszawę na uroczyste Zgromadzenie Narodowe. Parlamentarzyści podróżowali dziewięcioma autobusami. Z wielkim aplauzem zgromadzeni przyjęli orędzie prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. "Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary" – mówił w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski i powstania państwa Polskiego. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
więcej

Senator Zbigniew Cichoń sprawozdawcą komisji ustawodawczej

dodano: 2016.04.14

Senator Zbigniew Cichoń sprawozdawcą komisji ustawodawczej w sprawie przyjęcia ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
więcej

Otwarcie wystawy "Portrety smoleńskie" w gmachu Sejmu

dodano: 2016.04.13

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w otwarciu wystawy "Portrety smoleńskie" w gmachu Sejmu. Autorka Małgorzata Wrochna przedstawiła sylwetki wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej ma 95 portretach. Wystawa otwarta została 12 kwietnia przez Marszałka Sejmu.
więcej

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Wieliczce pamietaja o Katyniu

dodano: 2016.04.12

W poniedziałek, 11 kwietnia senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w akademii z okazji 76. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowanej w auli Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce. Spotkanie zgromadziło zaproszonych gości, m.in.   Zbigniewa Siekańskiego, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej w Krakowie, wielickie rodziny katyńskie, przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium,  Muzeum Żup Krakowskich, kombatantów,  lokalnych stowarzyszeń,  nauczycieli, rodziny  katyńskie, których powitała dyrektor Monika Szypuła oraz Jadwiga Duda. Uczniowie  zaprezentowali program artystyczny pt. "Dziady katyńskie" oparty na dramacie pod tym samym tytułem autorstwa Tadeusza Zwilnianina Grabowskiego.
więcej

6 rocznica katastrofy smoleńskiej

dodano: 2016.04.11

W niedzielę rano prezydent Andrzej Duda oraz Marta Kaczyńska uczestniczyli w modlitwie w krypcie na Wawelu i złożyli wieńce przed grobem śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Senator Zbigniew Cichoń wraz z delegacją parlamentarzystów ministrami Andrzejem Adamczykiem i Wiesławem Jańczykiem, senatorami Kazimierzem Wiatrem i Markiem Pękiem złożyli wieniec w krypcie przed sarkofagiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Następnie delegacja udała się na grób ś. p. ministra Zbigniewa Wassermanna na Bielanach, aby złożyć wieniec i kwiaty na jego grobie.
 
więcej

Posiedzenie Zarządu Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej w Luksemburgu

dodano: 2016.04.09

8 kwietnia br. senator Zbigniew Cichoń brał udział w posiedzeniu Zarządu Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej w Luksemburgu. W czasie posiedzenia ustalono zmianę siedziby Instytutu a także przyjęcie nowego członka w miejsce mec. Liany z Włoch jednogłośnie wybrano na na jego miejsce syna zmarłego Gulio Lianę, kontynuującego działalność ojca jako wybitnego obrońcy praw człowieka. Prezes Instytutu adw. Bertrand Favreau przedstawił problem naruszania praw człowieka na świece i ofiarę w ich obronie składaną przez adwokatów mordowanych, torturowanych, pozbawianych wolności i prawa wykonywania zawodu. Wręczył także zebranym opracowanie Instytutu przedstawiające sylwetki ponad 300 tak prześladowanych adwokatów, do którego wstęp napisał przed śmiercią Mec. Liana z Rzymu. W czasie rozmów senator Cichoń przedstawił kwestię przestrzegania praw człowieka w Polsce, w tym rolę Trybunału Konstytucyjnego, a także polskie tradycje konstytucyjne związane z faktem iż Konstytucja 3 Maja z 1791 była pierwszą na świecie po amerykańskiej.
Holandia w ramach swojej prezydencji w Unii Europejskiej zorganizowała konferencję na temat handlu ludźmi.

Promocja książki Apostołowie Bożego Miłosierdzia

dodano: 2016.04.07

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył w spotkaniu prezentującym najnowszą książkę ks. Jana Machniaka, Jolanty Sosnowskiej i Adama Bujaka Apostołowie Bożego Miłosierdzia które odbyło się w czwartek 31 marca br. w siedzibie krakowskiej kurii.

Wydarzenia z życia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II ukazane w tej książce pozwalają zrozumieć losy świętych, jak i potrzebę ich misji przekazania światu orędzia o miłosiernej Miłości Boga. Dzieło św. Jana Pawła II kontynuują dziś z kolei jego następcy - Benedykt XVI i Franciszek, który ustanowił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia.
więcej

Dzwon Miłosierdzia w Brzegach

dodano: 2016.04.04

Na teren Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką w Niedzielę Miłosierdzia został przewieziony Dzwon Miłosierdzia, który wcześniej poświęcił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Łagiewnikach. Wtedy zabrzmiał po raz pierwszy. Dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.
więcej

Obchody Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

dodano: 2016.04.03

W Roku Miłosierdzia ponad 80 tys. pielgrzymów ze wszystkich kontynentów uczestniczyło 3 kwietnia w obchodach Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
więcejWykonanie CMS: Yellowteam.pl