Zbigniew Jan Cichoń -

adwokat, obrońca i promotor praw człowieka. Bezpartyjny, w latach 2007-11 był Członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Senator VII i IX Kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej i członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Członek Grupy Frankofońskiej i Polsko-Gruzińskiej a także członek Zespołu do Spraw Światowych Dni Młodzieży w Polsce, Zespołu do Spraw Dzieci.

Biuro Senatorskie
Senatora RP Zbigniewa Cichonia

Wieliczka 32-020
pl. Kościuszki 1
I piętro

tel. kontaktowe:
501 859 699,
504 103 785,
504 103 780.

Spotkania z Senatorem możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym.

REKOMENDACJE


Chciałbym udzielić mego szczerego poparcia Panu Mecenasowi Zbigniewowi Cichoniowi. Jest rekordzistą w ilości i powadze spraw prowadzonych w obronie Polaków przed obliczem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Prawa człowieka kojarzą mi się też z prawym człowiekiem. Takim widzę również Mecenasa Zbigniewa Cichonia

profesor zw. Tadeusz Jasudowicz  Kierownik Katedry Praw Człowieka UMK w Toruniu

***

Pan senator Zbigniew Cichoń to osoba, która dała się poznać jako wybitny fachowiec, wspaniały prawnik niezłomnie walczący o sprawiedliwość i prawa człowieka niezależnie od konsekwencji i ceny jaką mu za to przychodziło zapłacić. To wielki przyjaciel mego ojca ŚP Zbigniewa Wassermanna i mój  wspaniały patron od którego można było wiele się nauczyć. To kandydat, na którego warto oddać swój głos. Ja to uczynię i do tego serdecznie Państwa zachęcam.

Adwokat Małgorzata Wassermann

***

Senat jest miejszcem, gdzie podejmuje się szereg inicjatyw ustawodawczych. Stąd też tak ważnym jest, aby znalazł sie w nim adwokat z wieloletnią i wszechstronną praktyką zdobytą zarówno w kraju, jak i za granicą (Strasburg). Może jednak ważniejsze jest jeszcze coś innego: jak dowiodła tego ostatnia kadencja Senatu, mecenas Cichoń należy to tych nielicznych polskich parlamentarzystów, którym polityczna kariera nie skrzywiła kręgosłupa i pozostał wierny tym ideałom, które jako adwokat, działacz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i obrońca praw człowieka wyznawał. Stąd też nasz, obywatelski interes polega na poparciu jego kandydatury do Senatu.

prof. dr hab. Wojciech Kęder


***

Znakomity znawca prawa, niezwykle przydatny w pracach Izby Wyższej. Cieszący się autorytetem wśród kolegów senatorów, wielce oddany sprawie Ojczyzny.
                                                   
prof. dr. hab. Adam Massalski

***

Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie

Senator Zbigniew Cichoń jako obrońca i promotor praw człowieka uznaje wartość życia i rodziny za fundament wszelkich praw. Obejmuje to poszanowanie życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci jak i prawo do godnego poczęcia i małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Postawę pro life senator zawsze reprezentował w swej działalności zawodowej jak i podczas pełnienia swojej funkcji senatora.

Strona Zbigniewa Cichonia na Facebooku:
www.facebook.com/zbigniew.cichon.52

Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

dodano: 2016.09.04

W niedzielę 4 2016 .r. września odbyła się XXIV Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak zwykle uczestniczyły w niej rodziny z całej Archidiecezji. Hasłem tej pielgrzymki był temat „Małżeństwo fundamentem rodziny". Senator Zbigniew Cichoń jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej wziął udział w tej pielgrzymce wraz z zarządem i kołami SRK. Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżowa na dróżkach.
więcej

Hołd bohaterom na Morawickim Wzgórzu

dodano: 2016.09.03

W Morawicy, gdzie powstał pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna” możemy oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, Polakom, którzy zginęli w miejscach kaźni oraz Niezłomnym Ludziom Pracy. W uroczystym odsłonięciu ostatniej części pomnika oraz w Apelu Pamięci wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, Zbigniew Cichoń, senator RP, Wojciech Grzeszek, poseł na Sejm RP, Józef Pilch, wojewoda małopolski, Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski oraz Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.
więcej

Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego na Wawelu

dodano: 2016.08.05

W  czwartek 4 sierpnia i piątek 5 sierpnia br. uczestniczyłem w pożegnaniu kard. Franciszka Macharskiego na Wawelu. Metropolitę krakowskiego wspominam jako kapłana, który towarzyszył pontyfikatowi Jana Pawła II z wielkim poświęceniem i otwarciem na najbardziej potrzebujących w Kościele Krakowskim. To jemu zawdzięczamy upowszechnienie kultu Bożego Miłosierdzia, to on był budowniczym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

więcej

Papież Franciszek w Sanktuarium Miłosierdzia

dodano: 2016.07.30

W sobotę Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium  Miłosierdzia, gdzie wyspowiadał kilka osób. Zostałem zaproszony na to spotkanie przez ks. Leśkę, opiekującego się Poradnią Miłosierdzia, z którą jestem związany od początku jej powstania. Poradnia udziela porad osobom poszukującym  wsparcia w trudnych problemach prawnych, psychologicznych i duchowych i jest realizacją wezwania św. s. Faustyny i Papieża Jana Pawła II do uczynków miłosierdzia na rzecz potrzebujących. Nie da się zapomnieć  wezwania Papieża Franciszka do modlitwy w Jego intencji.
więcej

Światowe Dni Młodzieży nadzieją dla świata

dodano: 2016.07.29

Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem stanowiły niepowtarzalne przeżycie. Papież Franciszek  otoczony młodymi ludźmi sam z każdym dniem stawał się jakby młodszy. Jego słowa o tym że młodość to sprawa ducha i użyte sformułowanie o „młodych  staruszkach siedzących na kanapach” zamiast aktywnie zmieniających świat na lepszy tchnęły nadzieją i zobowiązaniem budowania relacji ludzkich opartych na wzajemnym otwarciu i miłości – inaczej mówiąc miłosierdziu.
więcej

Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium Miłosierdzia

dodano: 2016.07.29

W sobotę Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium  Miłosierdzia, gdzie wyspowiadał kilka osób. Zostałem zaproszony na to spotkanie przez ks. Leśkę, opiekującego się Poradnią Miłosierdzia, z którą jestem związany od początku jej powstania. Poradnia udziela porad osobom poszukującym  wsparcia w trudnych problemach prawnych, psychologicznych i duchowych i jest realizacją wezwania św. s. Faustyny i Papieża Jana Pawła II do uczynków miłosierdzia na rzecz potrzebujących. Nie da się zapomnieć  wezwania Papieża Franciszka do modlitwy w Jego intencji.
więcej

Wizyta Ojca Św. Franciszka w Szpitalu Pediatrycznym w Prokocimiu

dodano: 2016.07.28

„Kto pełni uczynki miłosierdzia nie boi śmierci”. Te słowa najbardziej utkwiły mi z wypowiedzi Ojca Św. Franciszka w czasie spotkania w Szpitalu Pediatrycznym w Prokocimiu z chorymi dziećmi ,a także personelem  medycznym w którym dane mi było uczestniczyć  jako senatorowi. więcej

Rocznica rzezi wołyńskiej

dodano: 2016.07.12

W dniu 11 lipca 2016 r., w kolejną rocznicę rzezi dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich przed pomnikiem na Cmentarzu Rakowickim poświęconym pomordowanym Polakom senator Zbigniew Cichoń oddał im cześć i odczytał w obecności kapelana Solidarności o. Jana Pająka uchwałę Senatu z 7 lipca 2016 r. oddającą hołd ofiarom ludobójstwa. Zebrani, w tym rodziny pomordowanych, wyrazili wdzięczność za tę uchwałę ubolewając, iż  w Sejmie nie podjęto dotychczas podobnej uchwały. W czasie swego krótkiego wystąpienia senator podkreślił, iż jedynie prawda może być fundamentem relacji polsko-ukraińskich, w których Polska występuje w roli adwokata Ukrainy w jej aspiracjach bycia członkiem Unii Europejskiej.

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich

dodano: 2016.07.08

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945
W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, której na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz SS „Galizien” i ukraińskie formacje kolaboranckie. W wyniku ludobójstwa w latach 1939–1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. W rzeziach oprócz Polaków ginęli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy starający się pomóc ofiarom. To tragiczne doświadczenie powinno być przywrócone pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.
więcej

Koncert, pt. "Warto być Polakiem", dedykowany śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

dodano: 2016.06.19

Senator Zbigniew Cichoń wraz z małżonką wziął udział w Koncercie pt. "Warto być Polakiem" w Centrum Kongresowym ICE Kraków, który w całości dedykowany był śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pani Premier Beata Szydło, Prezez PiS - Jarosław Kaczyński wraz ze swoją bratanicą, kilkudziesięciu parlamentarzystów z całej Polski oraz członkowie klubu Gazety Polskiej i inni.

67. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

dodano: 2016.06.18

W sobotę 18 czerwca 2016 przypadła 67. rocznica urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z tej okazji w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze Wawelskiej Podsekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta Dudy Pan Wojciech Kolarski oraz senator Zbigniew Cichoń złożyli na grobie śp. Lecha Kaczyńskiego okolicznościowy wieniec.

Nagrodę im. Lodovica Trarieux dla najbardziej zasłużonego obrońcy praw człowieka na świecie

dodano: 2016.06.05

Senator Zbigniew Cichoń uczestniczył 4 czerwca br. w Atenach  w obradach międzynarodowego  jury przyznającego co roku Nagrodę im. Lodovica Trarieux  dla najbardziej zasłużonego obrońcy praw człowieka na świecie.
Wang Fu, adwokat pochodzenia chińskiego, która staje w obliczu wykonania kary śmierci w Chinach, została uhonorowana w sobotę 4 czerwca 2016 r. w Atenach tą nagrodą  za jej pracę związaną z obroną praw człowieka w Chinach.
Adwokat Wang, aresztowana w lipcu 2015 r., jest jedną z około 250 adwokatów zatrzymanych w tym czasie. Oskarżono ją o “zdradę stanu”, zagrożoną nawet  karą śmierci. Oskarżonej adw. Wang i innym zarzuca się, iż pod pretekstem  działania pekińskiej kancelarii prawnej uczetniczyli oni w  działalności  przestępczych. Mąż adw. Wang, który jest również prawnikiem, przebywa w areszcie, a jej 16-letni syn objęty jest dozorem policyjnym.
Wybierając jako tegoroczną laureatkę nagrody właśnie adw. Wang organizatorzy chcieli “oddać cześć” odwadze kobiety, która “zdecydowała, że nie może już dłużej mieć zamkniętych ust”, pomimo niebezpieczeństwa związanego z mówieniem otwarcie prawdy - stwierdził  przewodniczący jury  Bernard Favreau.

Pogrzeb zmarłego 23 maja o. Tomasza Pawłowskiego

dodano: 2016.05.31

W poniedziałek 30 maja w Rzeszowie odbył się pogrzeb zmarłego 23 maja o. Tomasza Pawłowskiego, dominikanina, duszpasterza akademickiego, założyciela m.in. słynnej krakowskiej "Beczki". Ciało zmarłego duszpasterza zostało złożone w grobowcu zakonnym na cmentarzu Rzeszów-Wilkowyja. Pogrzeb poprzedziła Msza św., odprawiona o godz. 12  przy trumnie zmarłego w rzeszowskim kościele dominikanów pw. św. Jacka.
więcej

Koncert światowej slawy tenora Andrei Bocellego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

dodano: 2016.05.28

W piątek 27 maja br. odbył się koncert światowej slawy tenora Andrei Bocellego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, na który został zaproszony także senator Zbigniew Cichoń z żoną.

Artysta zaśpiewał dla rodzin, było to jego pragnienie  i Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny abp. Vincenzo Paglii. "Ten wieczór pozwoli nam dzisiaj docenić wszystkie nuty miłości i odczuć siłę radości, która podtrzymuje losy świata i w życiu każdej rodziny objawia się cenną i delikatną, ale zawsze odnoszącą się do wieczności" - powiedział do zebranych abp Paglia.
Andrea Bocelli wykonał najpiękniejsze pieśni z klasycznego repertuaru: m.in."Ave Maria" Schuberta, "The Prayer" Fostera, "Pieta Signore" Stradella, "Agnus Dei" Bizeta czy "Messa da Requiem - Sanctus" Verdiego. Artyście towarzyszyła narodowa orkiestra Czech oraz chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod dyrekcją Marcellego Rota.

Za wczorajsze wydarzenie promujące w sposób szczególny rodzinę podziękował kard. Stanisław Dziwisz. "Rodzina jest pierwszym środowiskiem ludzkim, w którym kształtuje się człowiek. Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy zabiegali o to, aby rodziny były Bogiem mocne, dobre i mądre. Zdrowe rodziny to przyszłość Kościoła i świata" - powiedział metropolita krakowski. Kardynał odczytał również Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu i pobłogosławił przybyłych.

Odszedł od nas ojciec Tomasz Pawłowski, legendarny założyciel krakowskiej "Beczki"

dodano: 2016.05.23

Ze smutkiem zawiadamiamy,  że w poniedziałek, 23 maja w wieku 89 lat zmarł dominikanin ojciec Tomasz Pawłowski, znany duszpasterz akademicki i wykładowca, założyciel krakowskiej „Beczki”, Honorowy Obywatel Krakowa. więcejWykonanie CMS: Yellowteam.pl